1.01
1000

Švajčiarsko - Taliansko

29.06.2024 18:00

Nechýbalo veľa, aby Švajčiarsko zdolalo domáce Nemecko a stalo sa víťazom A-skupiny. Zato obhajcovia prvenstva postúpili do osemfinále v hodine dvanástej.

Švajčiarsko si zabezpečilo postup po výhre nad Maďarskom (3:1) a remíze so Škótskom (1:1). Proti usporiadateľovi hralo o prvé miesto, ktoré držalo až do 92.minúty a väčšinu času mu bolo zdatným súperom. Zo skupiny postúpilo už na šiestom veľkom turnaji za sebou a v tomto ohľade je z Európy úspešnejšie iba Francúzsko (7x). Z celkových siedmich osemfinálových účastí na ME a MS však uspelo iba na poslednom Eure práve proti Francúzom na penalty, aby rovnakým spôsobom podľahlo vo štvrťfinále Španielsku. Helvéti z ostatných 13 zápasov na Eure prehrali po 90-minútach iba pred  tromi rokmi s Talianskom a až osem z nich remizovali (4-8-1). V posledných 15 súťažných stretnutiach Švajčiarska padli aspoň dva góly a v 11 z nich sa presadili oba tímy. Táto stávka tiež vyšla v 8 z jeho predchádzajúcich 9 zápasov na ME. V 9 z oficiálnych 10 duelov kopali Švajčiari minimálne päť rohov. Po dvoch žltých kartách bude chýbať iba pravý obranca Widmer.

Taliansko najprv podalo dobrý výkon proti Albánsku (2:1), ale proti Španielsku si takmer celý duel ani neškrtlo (0:1) a v záverečnom stretnutí proti Chorvátsku (1:1) ukázalo kvalitnú len pol hodinku a postupový gól Zaccagniho padol z „jasného neba“ z poslednej akcie. Ako sa očakávalo, Taliansko hľadá svojho strelca a okrem Chiesu tiež nemá hráča, ktorý by v ofenzíve niečo vymyslel. Pred Eurom udržalo čisté konto v 4 z 5 zápasov, ale v Nemecku inkasovalo v každom stretnutí. Napriek tomu je Donnarumma zatiaľ najlepším brankárom turnaja a treba dodať, že „Squadra Azzurra“ mala náročnú skupinu. V základnej zostave prebiehajúceho Eura a toho predchádzajúceho víťazného je totožná iba trojica Donnarumma, Chiesa, Jorginho. Taliani však vedia zvládať náročné situácie a vo štvrťfinále Eura nechýbali od roku 2004. Z ostatných 12 zápasov tohto turnaja prehrali jediný, na druhej strane v  6 z posledných 7 stretnutí nekopali viac ako päť rohov. Iniciatívu väčšinou prenechávajú súperom.  V 12 z ich posledných 14 súťažných duelov padli aspoň dva góly. V sobotu bude pre kartový trest citeľne chýbať obranca Calafiori. Jeho potenciálny záskok Mancini neodohral od 4.júna ani minútu a tréner Spalletti sa bude musieť rozhodnúť či hru postaví na troch alebo štyroch bekov.

Taliansko bude miernym favoritom tohto stretnutia, nakoľko Švajčiarsku nepodľahli za vyše 30 rokov jedenásť stretnutí. Až 5 z posledných 6 vzájomných však prinieslo remízu a jedinú výhru zaznamenalo Taliansko na víťaznom Eure a tá bola na domácej pôde. Švajčiarsko po tom čo mu tesne ušlo víťazstvo v skupine A vie, že aktuálne Taliansko je zdolateľné a má dobré šance ukončiť s ním negatívnu sériu, a tiež zaznamenať len druhý postup do štvrťfinále z ôsmich pokusov. Všetko nasvedčuje tomu, že medzi týmito súpermi uvidíme po 90 minútach ďalšiu remízu, vo štvrťfinále vidím lepšie pôsobiacich a zohratejších Švajčiarov. Postup Švajčiarsko