1.01
1000

Lotyšsko - Francúzsko

12.05.2024 16:20

Vlaňajší bronzoví medailisti z Lotyšska vstúpili do tohtoročného svetového šampionátu rozpačito a po necelých 24-och hodinách ich čaká ďalší nepríjemný súper Francúzsko.

Lotyši si vlani pripísali historický úspech a premiérovú medailu na svetovom šampionáte. Cestu za obhajobou zahájili s outsiderom Poľskom (5:4p) a na víťazstvo sa natrápili viac ako sa čakalo. Väčšinu zápasu prehrávali a zásluhu na tom majú dva nešťastné vlastné góly v ich sieti. Dvakrát dokázali vyrovnať a tretí gól dostali opäť trochu kuriózne, keď sa puk odrazil pred ich bránou presne na hokejku súpera. V poslednej 10-minútovke ich tlak silnel a aj sa prvýkrát dostali do vedenia. To však neudržali a tak im šťastie prialo až v predĺžení, keď ich najskôr zachránila tyč a potom rozhodla skúsenosť Daugavinša s Abolsom.

Hokejisti z krajiny „galského kohúta“ vlani úplne sklamali na MS a boli radi, že sa udržali v elitnej kategórii. Veľmi podobne začali aj tohtoročný šampionát a v dôležitom úvodnom súboji s Kazachstanom (1:3) neuhrali ani bod. Pritom im vyšiel úvod a po 120-ich sekundách otvorili skóre. Po minúte však inkasovali a v 8. minúte neubránili jediné oslabenie a prehrávali. V závere 2. časti dostali šancu prvej presilovej hry, ale ani tú nezvládli, dokonca v nej inkasovali tretíkrát. Snaha v poslednej tretine už neprinieslo ani dramatizáciu a bez voľného dňa ich čaká ďalší súper.

Vo vzájomných zápasoch sa stretli naposledy na veľkom turnaji na ZOH  2021 a Lotyšsko vyhralo tesne 2:1. Vlani si zmerali sily v novembri a v dvoch prípravných súbojoch sa tiež tešili Lotyši (3:1, 4:1). Stávkujúcim radíme vsadiť na počet gólov -5,5, prípadne na počet gólov v 1. tretine -1,5.