Analýzy

9.7.2024

10.7.2024

Holandsko zmietlo v osemfinále Rumunsko a po šestnástich rokoch sa podobne ako Turecko predstaví vo štvrťfinále európskeho šampionátu.

Oranjes naplno využili prijateľný žreb, keď aj napriek tomu, že v skupine skončili až na treťom mieste, tak v osemfinále sa postavili hrateľnému Rumunsku a podľa očakávania ho vyradili. Holandsko nechalo v úvodných pätnástich minútach súpera hrať, ale následne prebralo opraty zápasu do vlastných rúk a už v 20. minúte sa presadil hráč zápasu Gakpo. Oranjes potom zahodili niekoľko sľubných príležitostí a svoj postup do štvrťfinále tak definitívne spečatili až v závere, keď sa v 83. a 93. minúte presadil striedajúci Malen. Holandsko je tak po šestnástich rokoch vo štvrťfinále kontinentálneho šampionátu a zabojuje o svoje piate semifinále. V tom uspelo iba jedenkrát a to v roku 1988, kedy sa napokon prvýkrát a zatiaľ naposledy stalo majstrom Európy. Otázny je iba štart de Ligta, ktorý pre bližšie nešpecifikované problémy trénoval individuálne.

Turecko je vo štvrťfinále rovnako po šestnástich rokoch, pričom v roku 2008 si zahralo zatiaľ svoje jediné semifinále na ME. Pri posledných dvoch účastiach skončilo už v skupine a tak postup z druhého miesta a zisk šiestich bodov tentokrát potešili. V osemfinále sa väčšie šance dávali Rakúsku, ale očakávania poriadne schladil hneď v úvodnej minúte zápasu Demiral, ktorý tesne pred uplynutím hodiny hry pridal aj druhý presný zásah. Zaskočení Rakúšania síce rýchlo odpovedali a v závere pritlačili, ale vyrovnanie v samom závere z hlavy Baumgartnera odmietol brankár Mert Günok. Problémom by mohli byť absencie vykartovaných Kökcüho s Yüksekom a tak isto údajne hroziaci trest pre nevhodnú oslavu gólu Demirala, ktorý však UEFA zatiaľ nepotvrdila.

Naposledy sa títo súperi stretli v kvalifikácii na MS 2022, v ktorej Turci doma zdolali Holandsko 4:2, ale v odvete lapili v Amsterdame 1:6. Pre mňa je favoritom Holandsko, ktoré podľa mňa vyhrá v riadnom hracom čase a strelí aspoň dva góly.